wtorek, 23 lutego 2016

Książki, które polecam każdemu, z uwzględnieniem wieku, płci i czynników demograficznych

Upodobań potencjalnych czytelników nie uwzględniam z dwóch powodów. Pierwszy - jest ich za dużo. Drugi - wśród książek, które polecam, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Nie, nie piszę zbioru recenzji. Jest to bardzo subiektywny, ograniczony do znanych mi książek zbiór nierecenzji. Kolejność przypadkowa.

1. Vladimir Nabokov - Lolita 
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/141942/lolitaMyślę, że tej pozycji nie trzeba nikomu przedstawiać.  Dorosły, powiedziałabym starzejący się mężczyzna zakochany w dorastającej dziewczynce. Vladimir Nabokov stworzył postać
obrzydliwą, manipulującą czytelnikiem, momentami wręcz groteskową - dlaczego więc czytając zapiski Humberta, nie umiemy go potępiać? (ja nie umiem - jeśli Ty umiesz, brawo dla Ciebie. Historia dramatyczna - dramat Humberta, beznadziejnie zakochanego w dziewczynce, czującego, że jego skłonności są czymś złym. Dramat Dolores - dziecięca zabawa w romans z mężczyzną podobnym do "jakiegoś aktora", która przeradza się w życie w złotej klatce. Dramat wielu osób, skrzywdzonych przez wyrachowanego, ale nieszczęśliwego w głębi duszy Humberta.


2. William Wharton - Ptasiek 
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/21865/ptasiek Książka bardzo specyficzna, zapadająca w pamięć, z pozoru lekka, łatwa i przyjemna. Chłopiec, który zamiast kopać piłkę z kolegami, woli hodować ptaki. Pasja, która przeradza się w obsesję. Książkę czyta się jak bajkę - barwne opisy, zacieranie granicy między snem a jawą, szaleństwo Ptaśka w oczach twardo stąpającego po ziemi Ala, drugiego z narratorów - wszystko to wprowadza nas wręcz w magiczny klimat. Historia moim nieskromnym zdaniem niepowtarzalna, idealna na poprawienie humoru - uśmiech na twarzy gwarantowany.

3. Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata
Kolejna pozycja, której wstyd nie znać. Groteska, dramat, fantastyka - do wyboru do koloru. Moskwa wywrócona do góry nogami przez Szatana, alias Wolanda, i jego niecodzienną świtę - o ironio, właśnie Szatan postanowił w przeżartym korupcją, zepsutym mieście zaprowadzić porządek. Równolegle opowiedziana jest historia sprzed 2000 lat - Jeszua Ha-Nocri staje przed obliczem Poncjusza Piłata. Brzmi znajomo? Powinno :) krytyka czasów stalinowskich, Jezus przedstawiony jako zwyczajny, inteligentny człowiek, i poruszająca miłość dwojga nieszczęśliwych ludzi. Książka zdecydowanie uzależniająca, warta przeczytania więcej niż jeden raz. Zaleca się wprowadzenie do kanonu lektur szkolnych na zajęciach podstawowych z języka polskiego.

4. J. D. Salinger - Buszujący w zbożu
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/201872/buszujacy-w-zbozu
 Typowy zbuntowany nastolatek sam w Nowym Jorku. Wieczna zabawa, alkohol i brak troski o jutro? Skądże! Tytułowy bohater, wchodzący w dorosłość, nie umie pogodzić się z fałszem, głupotą, ignorancją i płytkością otaczającego świata - czyli typowy zbuntowany nastolatek. Wyrzucony z college'u, boi się wrócić do rodzinnego domu, więc wałęsa się po Nowym Jorku, poszukując wrażeń w szklankach pełnych alkoholu, z przygodnie poznanymi ludźmi - czyli zabawa i alkohol. A jednak historia ta posiada dużo uroku, przemyślenia Holdena Caulfielda, choć z pozoru naiwne i chwilami śmieszne, ukazują jego głęboką frustrację. Wspominam tę książkę z łezką w oku, i zapewne nie raz do niej wrócę. Wam radzę to samo :)

5.  Douglas Adams - Autostopem przez galaktykę
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/47743/autostopem-przez-galaktyke
Pozycja mało znana, trudno dostępna, słowem - co to jest? Książka, której nie sposób opisać. Trzeba ją po prostu przeczytać. Fantastyka wymieszana z komedią, momentami wpadającą w groteskę. Ziemia zniszczona w ułamku sekundy i jedyny ocalały człowiek w kompletnie obcej rzeczywistości, międzygalaktyczne wojny, nieróżniące się niczym od konfliktów znanym nam tak dobrze z mediów, filozoficzne pytania, na które nawet cały wszechświat nie potrafi znaleźć odpowiedzi. Ciekawi, niestereotypowi bohaterowie, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji fabuła. Historia podnosząca na duchu, zabawna, inteligentna - czego chcieć więcej? Moim zdaniem niczego. No, może lepszej dostępności...Z braku czasu wypisałam tylko 5, sztampowych, oklepanych pozycji. Ale kiedyś wrócę do tematu, z nową porcją książek, choć nie łudzę się, że temat kiedykolwiek wyczerpię :)

5 komentarzy:

 1. Anon znowu w akcji! Słowo się rzekło, że wrócę, więc jestem. Aż mi się cieplej na sercu zrobiło gdy zobaczyłam ,,Mistrza i Małgorzatę", od razu przypomniało mi się liceum, zachwyt tą książką, żal, że poświęcono jej w mojej klasie tylko trzy godziny lekcyjne.. Ach :3 A co do reszty - wiesz, czasem krótki opis prosto z serca jest w stanie zachęcić bardziej niż recenzja. :) Weny życzę i nie żegnam się, bo jeszcze tu wrócę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Swietna lista. Znam wszystkie i również bym je poleciła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wątpię :) precz z chłamem!!!

   Usuń
 3. Ja tylko słyszałam tylko o "Mistrzu i Małgorzacie", lecz każdego nie czytałam. Raczej nie skuszę się na przeczytanie, bo to raczej nie mój typ ;)
  Pozdrawiam,
  Bezimienny Wyklęty

  OdpowiedzUsuń

Nigdy nie zostawiłam odnośnika do swojego bloga pod cudzym postem, i od moich czytelników wymagam tego samego. Słupa ogłoszeniowego tutaj nie będzie, a komentarze z linkami usuwam.